21 Mart 2015 Cumartesi

ÇETİN COĞRAFYA, Abdullah Çağrı ELGÜN

ÇETİN COĞRAFYA
                                                                           Abdullah Çağrı ELGÜN
Başbakan Recep Tayyip EDOĞAN, Kıbrıs konusunda Denktaş’a, Özbekistan’dan seslenerek hariçten gazel okumaya devem ediyor: “Danışmanlarını değiştir” Böyle şeylerin nerede konuşulması gerektiğini bilemediğinden, acemice danışmanlardan her iletileni, gazetecilerin önünde ulu orta konuşuyor.   Sonra da: “Benim sözlerim yanlış anlaşıldı. Ben böyle demek istememiştim.” Falan filan…
Sayın Başbakan, Başbakan olmadan önce de böyle ulu orta konuşmalar yapmış, ne olduğunu tam olarak bilemediği “Belçika Modeli” lafını öne atmıştı.
Tabii ne olduğunu sonra anladı… 
Zamana ve şartlara ayak uydurmak bu olsa gerek; çünkü düşmanlar durmadan baskı yapıp AB, ABD İsveç, Norveç ,Veston, Verheugen ,Karen Fogg bizi masaya oturtmadan Kıbrıs’ı kapmak istiyor. “Annan Pilanı” nı olduğu gibi kabul ettirmek istiyor.  Niye? Biliyor ki Kıbrıs’ı alırsa Türkiye de düşecektir. Yıllardır hayâl edilen Helenizm gerçek olacaktır. Bunun şuurunda olan Kıbrıs Türklüğü içeride ve dışarıda olan binlerce bedbaht satılmışlara karşı, Kıbrıs’ı oluk oluk akan  dolarlara değişmemişlerdir. Helâl olsun size...
İktidar soğukkanlılık ister. Bugünlere gelinmede hain Rumlar, Gafil Avrupalılar, Helenist Yunanlar, Kıbrıs’ı ve Türkiye’yi yöneten liderler de var…  
Akıncı’nın “ılımlılaşacağını” hiç sanmıyorum; ama Talat’ın yumuşayacağını zannediyorum. İktidara gelen her kim olursa olsun, o makamın konjektürüne uyum sağlamak zorundadır. Erdoğan nasıl, Kıbrıs’a son gidişinde “Milliyetçi” uslûpla konuşmuşsa, Talat da buna uyum sağlayacaktır.
ABD, Türkiye’ye emrivaki PKK ve KADEK ile masaya oturun nağmesi yapıyor… Irak’taki Geçici Hükümet Konseyi’nin Kürt temsilcileri, Konseye’e Kürt Federasyonu ile ilgili bir yasa tasarısı  sundu. Buna göre  Saddam’ın Araplaştırma siyaseti gütmesinden önceki, 1957’deki nufus sayımı esasına göre Kerkük, Diyala, ve Musul ile 1991’den beri Kürtler’in  denetimindeki  Erbil, Dohuk ve Süleymaniye’de  “Parlamenter , Federal Bir Irak” kurulması tasarlanıyor.
Mesut Barzani ise: “ABD’nin Irak’ta uygulamak istediği eyalet sistemini  reddettiğini bildirdi. Barzani, Türkiye’nin Irak devrik lideri Saddam döneminde Türkiye’nin kendilerini koruduklarını beliriterek bu iyilikleri hiçbir zaman unutmayacaklarını, belirterek Türkiye’ye teşekkür ediyoruz.” dedi.
İblis kılıklı bir adam, cam bilyelerle oynayan çocuğun yanına sokulup seslenmiş:
-Sana şu çikolatayı versem, bana bir bilye verir misin?
-Veririm.
-Tamam. Ben zaten çok da düzgün olmayan, eğri büğrü şu beyaz bilyeyi istiyorum.
-Onu dedem babama vermiş, babam da bana iyi sakla diye tembihlemişti; ama  beni sırtında dolaştırır, eğlendirirsen düşünürüm.
Adam teklifi kabul etmiş. Çocuğu sırtına almış dörtnala gider gibi elleriyle şahlanmış,  kıç atmış, sekmiş, şaha kalkmış epey gezdirdikten sonra yorularak seslenmiş:
-Haydi artık yoruldum. Al çikolatayı da ver bilyeyi.
Geçen sürede etrafına toplanmış meraklıların gülen bakışları arasında çocuk adama cevap vermiş.
-Sen şu eşşek kafanla, o bilyenin “elmas”  olduğunu anladın da, benim onun değerini bilmeyeceğimi mi sandın?..
İşte,  Kıbrıs konusunda durum budur.
KAYNAKLAR:
La Turguie Acuelle. A.Ubucini.s.342.1855. Paris-Altınoluk. Ocak.1990.s 25. Ankara
Henri  Mathieu.La Turguie et ses Differans Peubles.2. Baskı.C.II.s.51 Meşhur Türk Düşmanıdır.
Phil Dr. İlhan AKÇAY, (Bundan yıllar önce “Kolomp Öncesi Amerika Türk Kültürü, VIII.Türk Tarih Kongresi II.Cilt’ten Ayrıbasım Ankara-1981” 
(Mosccow News Dergisi, Matematikçi, Anatoli Fomenko;  “Cenk BAŞLAMIŞ
(Mosccow News Dergisi, Matematikçi, Anatoli Fomenko;  “Cenk BAŞLAMIŞ)
El Cebir. Uluğ Beg Akademisi.A.A.Abdurahmanov.  Özbekistan,Taşkent.s. 10
Horazmi, Ferganî, Gıyaseddin El Koşıy, Uluğ Bey, İbn-i Irak, Kamusıy: Uluğ Beg. Akademisi.A.A.Abdurahmanov. Özbekistan,Taşkent.s. 10-13
Al Hammer, Al Masıh.  Uluğ Beg Akademisi.A.Abdurahmanov. Özbekistan, Taşkent.s.10
Türkiye. 29 Ekim1999, Cuma. Kayseri
Türkiye. Stop. Muammer ERKUL. 29 Ekim1999, Cuma.Kayseri
Garp Menbağlarına Göre Eski Türk Seciye ve Ahlâkı. İskmail Hakkı
Prof. Sven Lagerbring, “İsveç İmparatorluğu Tarihi IV Cilt, 1764”,  “Türklerle Akrabalık, 1769”
“İsveççenin Türkçe ile Benzerlikleri” İsveçlilerin Türk Ataları, Prof Seven LAGERBRİNG, Hazırlayan: Abdullah GÜRGÜN, Kaynak Yayınları, Zaman Gazetesi, Pazar Eki,13 Nisan 2008, Pazar)
DANİŞMENT-LesVoyages Dusieur Du Lorie". s.189-190 . 1654  Paris
Tableau Général . Mouradgea d'Ohsson'un. C.4.s.304-305
Web Sayfası ve Bloklarım:
https://picasaweb.google.com/home
http://tr-tr.facebook.com/;
http://cagrielgun.blogspot.com/ ;
http://gruplar.antoloji.com/turk-dili-ve-edebiyati-sevgisi/mesaj-868821083/;
http://www.hikayeler.net/yazarlar/10118/abdullah-cagri-elgun/yazilar-1/;
http://blog.milliyet.com.tr/Uye/UyeOzet/index.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder